Zimowi Detektywi - scenariusz gry do pobrania

Siedemnaście dni. Tyle, jeśli dobrze się zorganizowaliście trwało obijanie się podczas świąteczno-noworocznej przerwy. Właściwie nawet jeśli nie chcieliśmy się w ten sposób organizować to często „mobilizowały” nas do tego niektóre placówki edukacyjne.  Nic tylko wykorzystać ten czas na wycieczki, odwiedziny rodziców, jazdę na sankach (ups.. tylko gdzie ten śnieg?), wyjazdy na narty, czytanie książeczek, układanie puzzli, granie w gry planszowe, wspólne gotowanie… wymieniać dalej? Może się przydać, bo zaledwie po 4 dniach „normalnego” funkcjonowania, rodziców i dzieci opuszczających przedszkola i szkoły w niektórych województwach, w miniony piątek żegnały słowa: ”Do zobaczenia po feriach😊”.

Gotowy scenariusz gry dla dzieci do pobrania

W pierwszym wpisie w nowym roku przygotowałam Wam listę pomysłów na zimowe aktywności, więc może skorzystacie z naszych pomysłów.  Dziś śpieszę jeszcze z jedną ściągą, a mianowicie grą scenariuszową o zimie, w której dzieci wcielą się w rolę detektywów i będą odkrywały tajemnice zimy. Zabawa wymaga kilku chwil przygotowania, ale naprawdę warto, bo moje przedszkolaki były tą domową grą detektywistyczną zachwycone, a ja specjalnie dla Was spisałam cały jej scenariusz i nawet przygotowałam pliki gotowe do pobrania i do druku (link na końcu wpisu). Poniżej znajdziecie treści listów do dzieci, wskazówki i informacje, co potrzebujecie, by zorganizować zabawę.  

Gra scenariuszowa Zimowi Detektywi

Stacja 1 Gdzie jest Zima?
List do Dzieci

Witajcie Dzieci! Nazywam się Bałwanek Franek i cieszę się, że Was widzę. Jak wiecie mogę odwiedzać Was jedynie zimą, która według kalendarza powinna zawitać właśnie w naszej strefie klimatycznej. Jednak niedawno okazało się, że Zima gdzieś się po drodze zagubiła i nie wszędzie, gdzie miała być dotarła. Dlatego chcę Was prosić o pomoc, czy zostaniecie Zimowymi Detektywami i spróbujecie odnaleźć Zimę? Czekają na Was różne zadania, ale myślę, że rozwiązując je będziecie się też świetnie bawić.

Ps. Słyszałem, że Wasza mama też chciałaby do Was dołączyć. Nie jest chyba tak dobrym detektywem, jak Wy, ale myślę, że doskonale sprawdzi się w roli Waszego Asystenta.

To do dzieła!

Mam ze sobą trzy koperty, w jednej z nich znajomy bocian (który wyleciał już do ciepłych krajów) zostawił mi wskazówkę, gdzie szukać Zimy (sam dobrze orientuje się w tym temacie, bo zawsze planując podróż musi sprawdzić, gdzie ta Zima będzie, by uniknąć spotkania z nią). Tylko nie wiem, która to koperta. Zapisałem sobie jej numer na moich śniegowych „brzuszkach”, ale wszystkie kule pomieszały mi się i nie mogę rozszyfrować kodu. Pomożecie mi? Oto Wasze zadanie:

Pierwsza cyfra kodu to liczba guziczków, które znajdują się na kuli numer 1 i 2, druga cyfra to liczba guziczków, która znajduje się na kuli numer 3 i 4, a trzecia – na kuli numer 5 i 6. Czy wiesz, w której kopercie znajduje się wskazówka?
Bałwanek Franek

Wskazówka

Cześć tu Bocian Kostek. Wiem, że szukacie Zimy. Brrry, ja tam wolę przed nią uciekać. Z tego co wiem, Zimę można spotkać W Arktyce. Powiedział mi o tym pewien niedźwiedź polarny, którego poznałem, kiedy pomyliłem drogi i kiedyś wylądowałem przez przypadek w ZOO. Szukajcie zatem białego misia, on powinien Wam pomóc. 

Przygotuj:

– wydruk listu od Bałwanka Franka

– 3 koperty, na każdej z nich napisz kod np. 3 – cyfrowy, jeden z nich musi odpowiadać kodowi utworzonemu z 6 kul matematycznego bałwanka (którego zrobicie z wykorzystaniem PP Zimy). W tej kopercie ukryj wskazówkę, czyli zdjęcie niedźwiedzia polarnego (takim samym zdjęciem oznacz kolejną stację gry) i wskazówkę od Bociana Kostka.

Patent mamy:

Możecie wykorzystać tutaj globus, mapę świata i chwilkę porozmawiać o tym, w jakich miesiącach panuje u nas zima, a w jakich w innych częściach świata, gdzie leży Arktyka, a gdzie Antarktyda.

 

Stacja 2 Arktyka Wita
List do Dzieci

Drodzy Zimowi Detektywi, cieszę się, że przyszliście do mnie z wizytą. Nie mogłem się już Was doczekać, więc by umilić sobie czas oczekiwania wyruszyłem na krótki spacer, ale z łatwością mnie znajdziecie. Wystarczy, że zagracie z Asystentem w zabawę „ Ciepło – zimno” znacie ją? Kiedy będziecie zbliżać się do mnie Asystent będzie Wam mówić ciepło, a jeśli będziecie się oddalać – powie zimno. Fajne, prawda? To czekam na Was…
Niedźwiedź Wit

Wskazówka

Dobrze Wam poszło, znaleźliście mnie. Jednak chyba szukacie Zimy, prawda? Właściwie dobrze trafiliście. Tu, gdzie mieszkam przez większą część roku jest bardzo mroźno, a lato trwa krótko i wcale nie przypomina tego, które znacie z wakacyjnych miesięcy. Jednak i u nas od jakiegoś czasu zima jest inna niż zwykle, znacznie cieplejsza, a przez to znika pokrywa lodowa, która dla nas niedźwiedzi jest bardzo istotna, byśmy mogli przetrwać na Ziemi. Podobno to wina ocieplenia klimatu, które spowodowane jest zanieczyszczeniem środowiska przez ludzi… może jak rozwiążecie zimową zagadkę zajmiecie się tą ekologiczną?  Teraz pewnie zależy Wam na odnalezieniu Zimy. Może spróbujcie odwiedzić mojego kumpla z Antarktydy Pingwina Jana. Znajdziecie go w stacji oznaczonej jego zdjęciem.

Przygotuj:

– wydruk listu do dzieci od Niedźwiedzia Wita

– niedźwiedzia polarnego (my wykorzystaliśmy tego zrobionego z materiałów zawartych w PPP, ale spokojnie możesz ukryć np. maskotkę)

– wskazówkę  wraz ze zdjęciem pingwina

Stacja 3 Kraina Pingwina Jana
List do Dzieci

Zimowi Detektywi, witajcie na najzimniejszym kontynencie, czyli na Antarktydzie. Wiecie, że kiedyś termometr na jednej ze stacji pogodowych u nas pokazywał prawie – 90 stopni? Nawet nam pingwinom jest za zimno, dlatego wolimy większość czasu spędzać w morzach wokół Antarktydy, a na ląd wychodzimy od czas do czasu. U Was jest chyba trochę cieplej, prawda? Słyszałem, że szukacie Zimy. Z tego, co powiedziała mi jedna ze śnieżynek, Śnieżynka Grażynka, u Was najłatwiej Zimę spotkać w górach, tam jej szukajcie. Jednak może zostaniecie przez chwilę i pobawicie się ze mną? W zamian dam Wam kilka elementów, które pomogą Wam dotrzeć do kolejnej stacji.

Asystent będzie opisywać Wam elementy ukryte w moim brzuszku. Waszym zadaniem jest odgadnięcie, o jakim elemencie mówi i wskazanie go. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymacie jedną część układanki, a gdy zbierzecie wszystkie cztery będziecie mogli ułożyć z nich znaczek, którym oznaczony jest kolejny punkt Waszej zimowej wyprawy.
Pingwin Jan

Wskazówka

Ze zdobytych elementów ułóżcie obrazek. Kolejna stacja oznaczona jest takim samym zdjęciem, więc szukajcie go 😊

Przygotuj:

– wydruk listu od Pingwina Jana

– pingwinka z ukrytymi elementami w środku (zrobisz go z materiałów zawartych w PP Zimy)

– wydruk znaczka kolejnej stacji (góry) pociętego np. na 4 części

Stacja 4 Z górki na pazurki
List do dzieci

Cześć Przyjaciele. Świetnie, że tak szybko udało Wam się odgadnąć, gdzie kryje się kolejna stacja naszej gry. Pewnie jesteście zdziwieni, że widzicie tutaj kolejnego pingwina, ale mój wujek Pingwin Jan (którego poznaliście przy poprzednim zadaniu) opowiadał mi kiedyś o tym, jak fajnie jeździć na sankach, więc postanowiłem spróbować. Rzeczywiście, świetna zabawa, ale chyba muszę trochę odpocząć. Może pomożecie mi dojechać do wybranego miejsca. np. tego drzewka?
Weźcie do ręki zimowy obrazek na którym jestem, zamknijcie oczy i zgodnie ze wskazówkami Asystenta spróbujcie doprowadzić mnie do wybranego punktu. Wcześniej powtórzcie sobie, która to strona lewa, która prawa, gdzie jest góra, a gdzie dół.
Pingwinek Maniek

Wskazówka

Świetna robota! Odpocznę tutaj chwilę i może spróbuję jeszcze jazdy na nartach? W Waszym kraju Zimę najłatwiej znaleźć właśnie w górach, bo tutaj zwykle pada najwięcej śniegu. Ale szukajcie jej dalej, żeby i w inne miejsca dotarła. To kolejna wskazówka dla Was – szukajcie punktu ze znaczkiem śnieżynki.

Przygotuj:

– wydruk listu od Pingwinka Mańka

zimowego obrazka do ćwiczenia koordynacji ręka oko

– wskazówkę oraz znaczek ze śnieżynką

Stacja 5 Pada śnieg
List do Dzieci

Dobrze odkryliście, że Zima, kiedy brakuje jej u Was często chowa się w górach, ale dlaczego śnieg nie dociera do miast, podwórek. My płatki śniegu czasami gubimy drogę i nie wiemy, gdzie powinniśmy się znaleźć. Rozwiążecie tę zagadkę?

 

Zobaczcie na położone tutaj  4 płatki śniegu i zapamiętajcie ich kolejność, teraz zamknijcie oczy. Otwórzcie, kiedy Wasz Asystent Wam powie. Co się stało? Wiatr zdmuchnął śnieżynki i zmienił ich kolejność. Które dwie śnieżynki zostały zamienione miejscami? Jestem pewna, że wiecie.
Śnieżynka Grażynka

Wskazówka

Doskonale! Jesteście już coraz bliżej odnalezienia Zimy. A to ostatnie zadanie znajduje się… podpowie Wam ta wskazówka:

Pełno na niej czarnych liter
już na pierwszej stronie.
Wiele rzeczy się nauczysz,
gdy ją weźmiesz w dłonie.

Tak książka!. Sięgnijcie po tę o zimie 😊 – jest tam dla Was wiadomość.

Przygotuj:

– wydruk listu od Śnieżynki Grażynki

– 4 różne płatki śniegu (my wykorzystaliśmy te z zimowego zestawu kreatywnego, ale możecie użyć np. wydruków śnieżynek)

– książkę o zimie – u nas była to Zima na ulicy Czereśniowej, ale może być każda, w której znajdziecie ciekawostki na temat tej pory roku.

– wskazówkę

 

Stacja 6 Hu hu ha, Zima nie jest zła!
List do Dzieci

Detektywi, dzielnie tropiliście Zimę i rozwiązywaliście zagadki. Jeśli jeszcze do Was nie dotarła to zrobi to niedługo, więc już teraz zastanówcie się, co można robić zimą. Czy potraficie wymienić 6 takich rzeczy? Pomoże Wam w tym specjalna Zimowa Księga, razem z Asystentem obejrzyjcie ją i poznajcie jej sekrety, a potem posłuchajcie jeszcze, kilku słów ode mnie na zakończenie zabawy.

Zimowi Detektywi spisaliście się wyśmienicie, dlatego otrzymujecie Certyfikat Zimowego Eksperta, a wraz z nim specjalne zadanie – odnalezienie Zimy w Waszej okolicy. Zatem zakładajcie ciepłe ubranie, wygodne buty i razem ze swoimi Asystentami wyruszajcie na długi spacer w poszukiwaniu oznak, że Zima do Was przyszła lub niedługo nadejdzie. Mam nadzieję, że niedługo się spotkamy
Bałwanek Franek

Źródło grafiki: freepick.com

Gra detektywistyczna dla dzieci – materiały

Jeśli przebrnęliście do końca tego wpisu i podoba Wam się koncepcja takiej domowej zabawy detektywistycznej, to zgodnie z obietnicą mam dla Was pakiet materiałów do druku. W grze użyliśmy prac zrobionych z materiałów zawartych w Pudle Pełnym Zimy, który aktualnie możecie kupić w naszym sklepie. Zestaw ten zawiera wszystkie materiały, szablony, instrukcje niezbędne do wykonania wszystkich wykorzystanych w grze pomocy (oprócz oczywiście książki), a jeśli wzbogacicie go wydrukami darmowych materiałów z tego wpisu, to gwarantuje Wam mnóstwo godzin wspólnej zabawy (i edukacji) na zimowe dni 😊. Oczywiście grę możecie też wykonać bazując na tym, co macie w domu, ale nasz zestaw z pewnością zaoszczędzi Wam czasu na przygotowania.

Klikajcie zatem po gotowy scenariusz gry dla dzieci do pobrania  oraz nasz zimowy zestaw kreatywny. I koniecznie dajcie znać, czy Wam się podoba 😊


Dobry Koncept dopiero ruszył w swoją podróż on-line. Jednak pomimo, że blog świeży, to jak przystało na młodą postać, dynamiczny. I tak też się rozwija, nabiera rozpędu i mknie coraz szybciej, niczym Lokomotywa z wiersza Tuwima, by w dalszą drogę porwać ze sobą dziesiątki, setki, tysiące, albo i nawet miliony Czytelników 🙂 Jeśli znalazłaś/eś tutaj interesujące treści, to podziel się nimi ze znajomymi i pomóż rozpędzić ten pociąg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *