5 patentów mamy małych artystów

Podobno najtrudniejsze są początki. Chyba coś w tym jest, bo już dziesięć razy zaczynałam pisać pierwsze zdanie tego wpisu, ale tyle samo razy nacisnęłam „backspace” na klawiaturze…

Dobry Koncept wystartował i wyruszył w swoją wirtualną podróż. Wypadałoby się przywitać, więc „mówię” Wam „ Cześć, hej, dzień dobry!” i przechodzę od razu do konkretów.

Z założenia na tym blogu będą pojawiać się teksty zwięzłe i na temat, treści ułatwiające życie rodzicom i opiekunom (głównie przedszkolaków), bez zbędnych rozkmin i lania wody. Trzymajmy się od początku tych ustaleń, a jeśli w sumie nie wiecie o co chodzi z tym Dobrym Konceptem i naszymi zestawami kreatywnymi,  to klikajcie w te zakładki i nas bliżej poznajcie

W tym poście zdradzę Wam moje patenty na organizację kącika plastycznego dzieci. I nie mam tu na myśli pokazania Wam aranżacji dizajnerkich przestrzeni rodem z Pinteresta. Jeśli szukacie inspiracji, jak zorganizować kącik artystyczny w stylu skandynawskim albo boho, to rekomenduję przerwać czytanie, bo najprawdopodobniej zbłądziliście w czeluściach Internetu. Tu znajdziecie proste rozwiązania, dzięki którym unikniecie  bałaganu… ok, sorry nie da się go uniknąć mając dzieci, ale przynajmniej częściowo zminimalizujecie rozgardiasz podczas procesu twórczego Waszych pociech.

 

Patyczki do kleju… nie do uszu?

Koniec z pędzelkami umazanymi klejem, porzuconymi (na stoliku, półce, krześle, dywanie itd.) po skończonej pracy artystycznej bez uprzedniego potraktowania ich wodą. Na salony wchodzą patyczki do uszu, którymi nawet małe rączki bez problemu rozprowadzą klej, a po stworzeniu dzieła, wylądują w koszu na śmieci. Żeby nie szkodzić planecie, wybierzcie te ekologiczne – na rynku dostępne są takie wykonane z bio bawełny i papieru albo bambusa.

 

W(y)ciśnij klej w zakrętkę!

Plastikowa zakrętka z kartonu po mleku czy butelki po napoju idealnie nadaje się, żeby wycisnąć potrzebną do danej pracy ilość kleju. O ile pozostawiam dzieciom nieograniczoną swobodę twórczą, o tyle widok przedszkolaka samodzielnie wyciskającego klej przyprawia mnie o zawał, bo w 99 przypadkach na 100 ilość tej substancji wychodzącej z tubki jest stanowczo za duża.

 

Podkładka nie tylko do jadalni

Trzylatki nie bardzo lubią trzymać się sztywnych ram (przyznacie to sami…), szczególnie jeśli wyznacza je kartka formatu A4, a ich fantazja ma szerszy rozmach. Bezpieczeństwo dębowemu stołowi czy blatu nowego biureczka zapewni tutaj podkładka… pod talarze. Tylko taka, która spełnia 3 podstawowe kryteria:

  • jest  formatu większego niż A4 np. 30x 43
  • jest antypoślizgowa
  • jest z materiału, któremu nie straszna woda

Nasze pochodzą z Jyska (dokładnie te) i już od roku chronią wszelkie powierzchnie płaskie w naszym domu, na których odbywa się proces twórczy Mai i Antka

Ratuj kartki i kolorowanki

Kiedy kolorowanie i rysowanie staje się pasją Waszych dzieci, to odkrywacie, że ilość zużytych kartek jest ogromna. Wszystko byłoby ok, gdyby te kartki były wykorzystane przynajmniej w 70 procentach, ale u nas często radosna twórczość dzieci to jedna kreska i mnóstwo wolnej przestrzeni, której nie da się zapełnić, bo konieczne jest przecież użycie nowej kartki. Mając na uwadze dobro naszej planety oraz ograniczenie domowych wydatków na kolejny blok rysunkowy, pod osłoną nocy odcinam z rysunku te wolne przestrzenie tworząc tym samym czystą kartkę tylko mniejszego formatu. Nożyczkami też traktuję obrazki z częściowo zamalowanych kolorowanek, wycinając te niepokolorowane i dziwnym trafem, kiedy te leżą na biurku bez pokolorowanych towarzyszy stają się jakieś atrakcyjniejsze dla moich małych artystów.

 

Nie wyrzucaj – wykorzystaj

Ta ekologiczna zasada obowiązuje u nas nie tylko z tego powodu, że jestem coraz większą fanką idei lesswaste, ale też dlatego, że wiele z naszych domowych śmieci to doskonała baza do kreatywnych prac plastycznych. Rolki po papierze toaletowym (zobaczcie nasze leśne zwierzątka), wytłoczki po jajkach, słoiki, kartony, wszystko to kolekcjonujemy  i często wykorzystujemy do Tworzenia różnych prac artystycznych. Dzięki temu dzieci uczą się, jak zrobić coś z niczego i rozbudzają swoją kreatywność. Również w Pudłach Pełnych Pomysłów pokazujemy Wam, jak wykorzystać elementy opakowań np. samo pudełko w PP Adwentowych Zadań zostanie użyte jako baza kalendarza adwentowego, a z kolei w PP Świątecznych Życzeń zobaczycie, jak taki karton może służyć do zabawy.

To moje patenty, przetestowane na moich małych artystach. Sprawdzają się u nas dobrze.  Może i u Was okażą się przydatne. Macie jakieś swoje rozwiązania na okiełznanie maluchów podczas ich radosnej twórczości?

Dobry Koncept dopiero ruszył w swoją podróż on-line. Jednak pomimo, że blog świeży, to jak przystało na młodą postać, dynamiczny. I tak też się rozwija, nabiera rozpędu i mknie coraz szybciej, niczym Lokomotywa z wiersza Tuwima, by w dalszą drogę porwać ze sobą dziesiątki, setki, tysiące, albo i nawet miliony Czytelników 🙂 Jeśli znalazłaś/eś tutaj interesujące treści, to podziel się nimi ze znajomymi i pomóż rozpędzić ten pociąg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *