Kalendarz adwentowy - pomysły na zadania i upominki

Zrobiliście już swoje kalendarze adwentowe? Obstawiam, że skoro kliknęliście w tytuł tego wpisu, to albo jesteście w trakcie tworzenia go albo planujecie zająć się tym tematem.

U nas idea kalendarza adwentowego „zrób to sam” pojawiła się, kiedy Antek miał prawie dwa lata (czyli przed jego drugimi Świętami) i od tego czasu podtrzymujemy tę tradycję, bo dobrze pozwala nam uporządkować ten grudniowy chaos, fajnie wprowadza nas w klimat Świąt, a i dzieciaki są już w tym wieku, że sprawia im to niesamowitą frajdę.

Odliczanie do Świąt – czas dla relacji

Z roku na rok zmieniamy trochę formę i modyfikujemy nasz sposób odliczania do Bożego Narodzenia. W zeszłym roku były to codzienne zadania i upominki, ale teraz  postanowiliśmy postawić bardziej na „ być niż mieć”, więc ograniczamy się do zadań. Mając na uwadze aspekty ekologiczne (z dumą muszę przyznać, że nawet moje przedszkolaki ostatnio mocno interesują się tym tematem, ale o tym innym razem) i fakt, że przy dwójce dzieci mamy tyle rzeczy, że można nimi pół osiedla obdzielić, rezygnuję z upominków,  na rzecz odpowiedniego przygotowania się do zadań i spędzania wspólnego czasu. Podobna idea przyświetla zestawowi – Kalendarz Adwentowy Pełen Kreatywnych Zadań, dzięki któremu wspólnie z dzieckiem stworzycie Wasz niepowtarzalny kalendarz adwentowy (w pudełku znajdziecie wydruk blisko 50 zadań adwentowych!).

Pomysły na zadania i prezenty

Jeśli jednak wolicie, by Wasz kalendarz adwentowy składał się i z zadań i z drobnych upominków, to poniżej znajdziecie listę naszych pomysłów z ubiegłego roku.

 

01.12 – Piszemy list do Świętego Mikołaja, by wiedział, czym nas obdarować. Do tego upominek w formie świątecznej piżamki, by powoli przywoływać świąteczny klimat.

02.12 – Przygotowujemy paczki z żywnością i słodyczami dla potrzebujących, a prezencikiem będą zdrowe smakołyki w postaci suszonych owoców.

03.12 – Robimy porządki w zabawkach, by znaleźć miejsce na kolejne, które z pewnością przyniesie Mikołaj. Niepotrzebne już zabawki podarujemy innym dzieciom. Na osłodę rozstań będzie książeczka (tych nigdy za dużo).

04.12 – Zdobimy okna zimowymi i świątecznymi motywami +szablony, naklejki witrażowe, sztuczny śnieg.

05.12 – Robimy świąteczną sesję zdjęciową, tak na pamiątkę. W paczce więc znajdą się gadżety do sesji: mikołajkowe czapki, rogi renifera, papierowa broda i inne.

06.12 – Od rana szukamy śladów obecności Mikołaja i prezentów, które może nam zostawił. Upominek w kalendarzu zbędny, z wiadomych względów.

07.12 – Uczymy się śpiewać kolęd. W paczce płyta z kolędami.

08.12 – Robimy świąteczny wianek, który potem powiesimy na drzwiach naszego mieszkania. W zestawie też świąteczne stempelki.

09.12 – Wspólnie oglądamy świąteczne bajki/teledyski. Do seansu przydadzą się ponownie suszone owoce.

10.12 – Przygotowujemy przysmaki dla ptaków i zanosimy je do karmnika w parku. Dziś w roli głównej retro zabawka z czasów dzieciństwa rodziców – kangurek.

11.12 – Czytamy fragmenty Biblii związane z narodzeniem Jezuska. Tematyczny prezent – szopka z figurkami (przyda się do przedstawiania biblijnych historii).

12.12 – Pieczemy pierniczki (z nadzieją, że przetrwają do Świąt). Gadżet niezbędny – foremki do ciasteczek.

13.12 – Jedziemy na coroczne przedświąteczne spotkanie z przyjaciółmi. Resorakiem daleko nie zajedziemy, ale może przyda się do zabawy podczas podroży.     

14.12 – Robimy świąteczne prezenty dla babć i dziadków – bombki z odciskiem rączki. Jak bombki dla dziadków, to bańki mydlane dla dzieci.

15.12 – Robimy ozdoby na choinkę. Po twórczej pracy kąpiel będzie konieczna, a umilą ją specjalne markery do kąpieli.

16.12 – Robimy duuuugi łańcuch na naszą choinkę. Dekoracyjne pianki i taśmy z pewnością się przydadzą.

17.12 – Poznajemy świąteczne zwyczaje. Do tego koniecznie książeczka tematyczna.

18.12 – Idziemy na roraty. By nie zmarzły nam stopy w ramach prezentu ciepłe skarpety, oczywiście ze świątecznym motywem.

19.12 – Dekorujemy ciasteczka. Pisaki, lukry, dekoracje cukiernicze są niezbędne, więc będą.

20.12 – Coraz bliżej Święta! Kupujemy drzewko. A w prezencie dla dzieci ich własna, filcowa choinka.

21.12 – Drzewko po raz drugi! Tym razem robimy choinkę z piernika. W ramach oddechu od świątecznych motywów, upominek w formie układanki.

22.12 – Ubieramy choinkę. Kolorowanka o zimie i świętach oraz kredki, gdyby dzieci nie były zainteresowane stylizowaniem świątecznego drzewka.

23.12 – Dekoracji świątecznych ciąg dalszy! Ozdabiamy mieszkanie. Mając świadomość liczby prezentów, jakie pewnie zgarną już kolejnego dnia dzieci, worek na prezenty wydaje się upominkiem koniecznym.

24.12 – Robimy sobie pamiątkowe rodzinne zdjęcie przy naszej choince, a „Opowieść wigilijna” będzie dziś lekturą na dobranoc

Tutaj znajdziecie plik pdf do pobrania ponad 40 zadań (których wydruk znajduje się w Pudle Pełnym Adwentowych Zadań :))- może znajdziecie coś dla siebie 🙂 Kliknijcie w zdjęcie 🙂

 
 
Dobry Koncept dopiero ruszył w swoją podróż on-line. Jednak pomimo, że blog świeży, to jak przystało na młodą postać, dynamiczny. I tak też się rozwija, nabiera rozpędu i mknie coraz szybciej, niczym Lokomotywa z wiersza Tuwima, by w dalszą drogę porwać ze sobą dziesiątki, setki, tysiące, albo i nawet miliony Czytelników 🙂 Jeśli znalazłaś/eś tutaj interesujące treści, to podziel się nimi ze znajomymi i pomóż rozpędzić ten pociąg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *